کک نفتی چیست و نحوه مصرف آن

کک نفتی در صنعت فولاد

کک نفتی چیست؟

کک نفتی (یا پت کوک) یک جامد کربن دار است که از پالایش نفت به دست می آید. اغلب به عنوان سوخت استفاده می شود زیرا گرمتر از زغال سنگ و با دود کمتر می سوزد، اما با مشکلات سلامتی و آسیب های زیست محیطی مرتبط است.
پتکوک به دو نوع پرفرار و کم فرار طبقه بندی می شود. اولی حاوی بیش از 10٪ مواد فرار است. دومی کمتر از 10 درصد دارد. کک با فرار بالا در کوره های بلند برای تولید فولاد استفاده می شود، در حالی که انواع کم فرار در نیروگاه ها به عنوان افزودنی به زغال سنگ یا گاز طبیعی برای تولید برق استفاده می شود.

مصرف کک نفتی :

کک نفتی محصول فرعی فرآیند پالایش نفت است. از کربن و سایر ناخالصی ها تشکیل شده است و به عنوان منبع سوخت صنعتی استفاده می شود. کک را می توان به محصولات مختلفی تبدیل کرد، مانند:
 • بریکت کک
 • کوره های کک
 • آجرهای نسوز 
مصرف جهانی کک حدود 10 میلیون تن در سال تخمین زده می شود که چین با 3 میلیون تن در سال یکی از بزرگترین مصرف کنندگان است.

فواید کک نفتی :

petroleum coke sulfur | pishrovan sanat
petroleum coke sulfur | pishrovan sanat
کک نفتی محصول فرعی فرآیند پالایش نفت خام است و می توان از آن به طرق مختلف استفاده کرد. کک نفتی دارای مزایای بسیاری است که آن را به گزینه ای جذاب برای شرکت هایی تبدیل می کند که به دنبال کاهش ردپای کربن و کاهش هزینه هستند.
 • مقرون به صرفه بودن: کک یکی از مقرون به صرفه ترین انواع سوخت موجود در بازار امروز است که آن را به گزینه ای ایده آل برای شرکت هایی با بودجه های محدود تبدیل می کند.
 • در دسترس بودن: کک در مقادیر زیادی توسط پالایشگاه های سراسر جهان تولید می شود. بنابراین، منابع زیادی وجود دارد که می‌توانید بدون نگرانی در مورد تمام شدن آن در هر زمان یا مکان معین، منابع خود را از آنها خریداری کنید.
 • تطبیق پذیری: تطبیق پذیری مرتبط با این نوع سوخت، استفاده از کک نفتی را به یک تصمیم آسان تبدیل می کند، زیرا می توانید از آن به عنوان یک منبع گرمایش صنعتی (مانند کوره ها) و یا به عنوان منبع انرژی هنگام سوزاندن مواد زائد مانند لاستیک یا پلاستیک استفاده کنید.

کک نفتی در صنعت برق :

اگر شما یک اپراتور نیروگاه هستید، ممکن است از خود بپرسید که پت کک چه کاری می تواند برای تاسیسات شما انجام دهد. در اینجا برخی از رایج ترین روش های استفاده از کک در صنعت برق آورده شده است:
 • تولید – کک اغلب به عنوان سوخت برای تولید برق سوزانده می شود. ارزان‌تر از زغال سنگ است که آن را به گزینه‌ای جذاب برای شرکت‌هایی تبدیل می‌کند که به دنبال کاهش هزینه‌ها هستند.
 • راندمان – هنگامی که به عنوان سوخت در نیروگاه های زغال سنگ استفاده می شود، کک نفتی می تواند راندمان را تا 25٪ بهبود بخشد. این به معنای گرمای اتلاف کمتر و انتشار کمتر است – هر دو چیز خوب!

کک نفتی در صنعت سیمان :

پتکوک محصول فرعی فرآیند پالایش نفت است. این اغلب به عنوان جایگزینی برای زغال سنگ در تولید سیمان استفاده می شود زیرا ارزان تر و تمیزتر از زغال سنگ است. با این حال، نگرانی هایی در مورد تأثیر زیست محیطی آن بر کیفیت هوا و تغییرات آب و هوایی وجود دارد.

کک نفتی در صنعت فولاد :

کک محصول فرعی فرآیند پالایش نفت است. کاربردهای زیادی از جمله کاربرد در تولید فولاد دارد. مقرون به صرفه بودن کک نفتی آن را به گزینه ای جذاب برای تولیدکنندگان فولاد و همچنین سایر صنایعی که مقادیر زیادی گرما یا برق تولید می کنند تبدیل می کند. با این حال، نگرانی های زیست محیطی در مورد استفاده از آن مطرح شده است، زیرا حاوی سطوح بالایی از گوگرد و فلزات سنگین مانند نیکل، وانادیوم و کبالت است.
فرآیند مورد استفاده برای تولید کک نفتی شامل حرارت دادن زغال سنگ قیری (نوعی زغال سنگ با عیار پایین) است تا زمانی که ترکیبات فرار آن به عنوان گازهایی در هوا آزاد شوند که می توانند برای استفاده در فرآیندهای دیگر مانند ساخت گاز طبیعی مصنوعی (SNG) جمع آوری شوند. این ماده جامدی به نام “پتکوک” به جای می گذارد که بیشتر از کربن تشکیل شده است اما حاوی مقداری سولفید هیدروژن همراه با مقادیر کمی اکسید نیتروژن و سایر آلاینده ها مانند تبخیر جیوه است.
 • نگرانی های بهداشتی و ایمنی
 • قرار گرفتن در معرض بیماری
 • استنشاق
 • آلودگی
 • اثرات زیست محیطی کک نفتی

آلودگی هوا :

کک یک ماده بسیار سمی است که در صورت انتشار در هوا می تواند باعث آسیب به محیط زیست شود. حاوی سطوح بالایی از مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و ذرات معلق است که به عنوان عامل ایجاد مشکلات تنفسی و سایر مشکلات سلامتی در انسان شناخته شده است.

آلودگی آب:

زمانی که کک در آب‌ها مانند رودخانه‌ها یا اقیانوس‌ها رها می‌شود، به دلیل محتوای بالای فلزات سنگین مانند جیوه (Hg)، سرب (Pb)، کادمیوم (Cd) و غیره، باعث آلودگی شدید آب می‌شود. برای گونه های آبزی مانند ماهی و صدف سمی هستند. آنها همچنین در رسوبات پایین این اجسام انباشته می شوند و باعث تأثیر طولانی مدت بر اکوسیستم های دریایی و همچنین سلامت انسان از طریق مصرف غذاهای دریایی از آب های آلوده می شوند. اورانیوم-238; توریم-232; رادیوم 226 و پلونیوم 210 که ممکن است در طول ذخیره سازی یا حمل و نقل در خاک رها شوند و از طریق فرآیند شسته شدن به سطح آب زیرزمینی بروند.

کدام کشور ها بیشترین مصرف پترولیوم کک رو دارند

بیشترین مصرف پترولیوم کک (petroleum coke) در سال 2021 به ترتیب توسط چین، هند، آمریکا، برزیل و ژاپن گزارش شده است. اما لازم به ذکر است که مصرف پترولیوم کک توسط کشورها ممکن است در طول زمان تغییر کند و به عواملی مانند تغییرات در تولید فولاد، تولید آلومینیوم و نیازهای صنایع مختلف وابسته باشد.

کک نفتی و ترکیبات

پت کک ماده ای جامد و کربنی است که از تقطیر مخرب نفت خام به دست می آید. به دو نوع پرفرار و کم فرار طبقه بندی می شود.
کک با فرار بالا (HVPC) دارای محتوای بالایی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) است. کک با فرار کم (LVPC) حاوی مقدار کمی یا بدون VOC است.
کک نفتی خام روسیه | شرکت پیشروان صنعت متالوژی ایرانیان
کک نفتی خام روسیه | شرکت پیشروان صنعت متالوژی ایرانیان

خلاصه

کک نفتی محصول فرعی پالایش نفت است و در صنایع مختلفی استفاده می شود. تخمین زده می شود که مصرف جهانی کک نفتی تا سال 2020 حدود 10 میلیون تن در سال خواهد بود. چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان این ماده است – این کشور حدود 70 درصد از تولید خود را در داخل استفاده می کند و بیشتر آنچه باقی مانده را صادر می کند.
بریکت های کک از زغال سنگ یا پت کک ساخته می شوند که به آنها خاصیت رسانایی حرارتی بالایی می دهد که آنها را در کوره ها و دیگهای بخار مفید می کند. کوره های کک از گرمای تولید شده از سوزاندن زغال سنگ یا شیل نفتی برای پخت کربن از ذخایر سنگ معدن استفاده می کنند تا بتوان آنها را به فلزاتی مانند آهن یا آلومینیوم تبدیل کرد. این فرآیندها همچنین مقادیر زیادی مواد زائد به نام کک (که از نظر ترکیب شبیه به کک نفتی هستند) تولید می کنند. در نهایت، آجرهای نسوز از خاک رس پخته مخلوط با مواد افزودنی معدنی مانند ماسه سیلیس ساخته می شوند. این مواد به دلیل استفاده از آنها در داخل کوره‌های کارخانه‌های فولاد یا سایر تأسیسات صنعتی که در آن گرمای شدید آجرهای معمولی را در عرض چند دقیقه از بین می‌برد، باید بدون ذوب شدن در طول زمان در برابر درجه حرارت بسیار بالا مقاومت کنند.
شرکت پیشروان صنعت متالوژی ایرانیان وارد کننده مواد کربنی به صورت تخصصی در کشور ، جهت استعلام قیمت یا درخواست مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید .
پت کک, پترولیوم کک, پتکک, پیش‌پردازش, تبدیل کک به پترولیوم کک, تسخیر و نیروگاهی, تکلیس حرارتی, تکلیس کردن کک خام, تولید پترولیوم کک, جمع‌آوری محصول, خواص کک نفتی, شرایط تکلیس, شکل کک نفتی, فرآیند تکلیس کک خام, کاربرد کک نفتی, کک نفتی, گرافیت پر سولفور, گرافیت پر گوگرد, مراحل تکلیس, مراحل تکلیس کک
نوشتهٔ پیشین
کنفرانس “زغال سنگ و کک متالورژی کوره بلند”
نوشتهٔ بعدی
فروسیلیسیوم ، کاربرد در صنعت فولاد

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید